Datums 13. jūnijs, 2024
Laiks11.00
Vieta Mēru muiža
Mēru muiža

Saules grieži jau tuvojas, daba zied un lūkojas pretī vasaras pilnumam, vidum. Arī varenais un skaistais Mēru dižozols lūkojas pāri laukiem, pāri Mēru muižas augstajam jumtam, pāri mājām un cilvēkiem. Lai kļūtu par dižu, jānodzīvo ilgs mūžs un jābūt savas dzīves un telpas centrā - bez tuvu stāvošiem kaimiņiem, kādi ir mežā. Savukārt, parks šādu atbalstošu telpu dabā rada, gluži tāpat kā lauks. Kā lauka vidū savdabīgi vientuļš Mēru dižozols ir Guntas Brakovskas gleznā – pavasarī, ar zemāko zaru apsalušiem pumpuriem, kas atplauks vēlāk … Glezna ir izstādes “Dižozols lauka vidū” centrā, Smiltenes Novadpētniecības muzeja izstāžu zālē kopā ar citām gleznām, kuru stāsts ir par dižiem kokiem Latvijā.

13. jūnija priekšpusdienā aicinām visus interesentus doties uz Mēru muižu Smiltenes novadā, kur Smiltenes Novadpētniecības muzeja aicināti, pulcēsies Latvijas dižkoku pētnieki un vides pazinēji, speciālisti un interesenti.

Rītu pulksten 11.00 sāksim, sasveicinoties ar Mēru dižozolu – apdziedāsim tā spēku un dižumu kopā ar tradīciju kopu “Griezes” no kaimiņu novada – Valmieras.

Dižozola atkārtota uzmērīšana notiks ievērojamā dižkoku glābēja un pazinēja Gunta Eniņa vadībā. Pārliecināsimies, vai ozols joprojām ir ar Baltijas mērogā kuplāko vainagu, iespējams, ka varēsim to ierakstīt arī Eiropas mēroga dižkoku sarakstā.

  • Ap pulksten 12.00 - Nacionālā Botāniskā dārza dendrofloras nodaļas vadītāja Andreja Svilāna lekcija "Dižkoki Latvijas dabā un kultūrā".
  • Ap pulksten 13.30 - māksliniece Gunta Brakovska ar stāstu par Latvijas dižkokiem un iedvesmu tos gleznot.
  • Ap pulksten 14.00 pasākumu ar lasījumu par brīnumiem un atklājumiem Latvijas dižkoku dzīvē noslēgs Guntis Eniņš – Latvijas dabas pētnieks un dižkoku aizstāvis, grāmatu “100 dižākie un svētākie”, “Latvijas dabas brīnumi”, “Koki mājas nepamet” un “Tepat Latvijā” autors.

Pasākuma formāts – lasījumi un sarunas, diskusijas. Aicināts ikviens, kam interesē un rūp Latvijas daba, tās retumi, īpaši aizsargājamie dārgumi un vide, kurā varam dzīvot kopā harmoniski un ar cieņu.

Ieeja pasākumā - bez maksas.

Informējam, ka pasākuma laikā tik fotografēts un filmēts, lai nodrošinātu muzeja publicitāti sabiedrībā.

 

mēri

 

Publicitātes informāciju sagatavoja

Smiltenes Novadpētniecības muzeja Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja

Vita Blate

 

Saistītas tēmas