No 21. līdz 27. aprīlim visā Latvijā norisinājās Bibliotēku nedēļa 2025, kuras vadmotīvs – “Iesaiste, sadarbība, attīstība – bibliotēkas veiksmes pamats” – atspoguļojās arī Smiltenes novada bibliotēku daudzveidīgajā un radošajā piedāvājumā.
Smiltenes novadā nedēļas ietvaros notika vairāk nekā piecpadsmit pasākumi, kas apliecināja bibliotēku spēju būt ne vien zināšanu, bet arī sabiedrības saliedēšanas un kultūras veidošanas centriem.
Smiltenes bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa organizēja trīs tematiski vienotus pasākumus, uzsverot bērnu un jauniešu iesaisti. “Grāmatu alfabēts” iepazīstināja mazākos bērnus ar bibliotēku, veicinot lasītprasmi un radot pozitīvu pirmo pieredzi ar grāmatām. Tikšanās ar bērnu grāmatu autori Līgu Rozentāli palīdzēja attīstīt bērnu radošo domāšanu un lasītprieku. Rosinot interesi par rakstniecību un lasīšanu, šis notikums veicināja bērnu radošo potenciālu. Vēstures konkurss “Caur Smiltenes vēstures līkločiem” rosināja skolēnus apgūt vietējo vēsturi, attīstot pētnieciskās un informācijpratības prasmes. Pasākums rosināja lokālās vēstures izpratni, kas ir būtisks elements personīgajā un sabiedriskajā izglītībā. Konkurss tika īstenots sadarbībā ar skolām un veicināja saikni starp formālo un neformālo izglītību.
Smiltenes bibliotēkas Pieaugušo apkalpošanas nodaļā bija skatāma fotogrāfiju izstāde “Firstam Paulam Līvenam 150”, kas apmeklētājus veda pa Smiltenes vēstures takām un ļāva ieskatīties bibliotēkas novadpētniecības krājumā.
Papildus tam Smiltenes bibliotēkas darbinieki turpināja tradīciju godināt pirmo Smiltenes bibliotekāru Artūru Vildiņu, sakopjot viņa kapa vietu – simboliska, bet nozīmīga saikne ar bibliotēkas vēsturi.
Birzuļu bibliotēka, sadarbojoties ar Tautas namu, organizēja radošu nodarbību par bibliotēkas nozīmi bērniem un jauniešiem. Viņi aktīvi piedalījās uzdevumos un apliecināja, ka bibliotēka viņiem ir ne tikai grāmatu, bet arī spēļu, brīvā laika un radošuma vieta. Bibliotekāre ir gandarīta par bērnu atsaucību.
Variņu bibliotēkā nodarbībā “Bibliotēka kā manas otrās mājas” bērni fantazēja par savu sapņu bibliotēku un aizrautīgi veidoja kolāžas no žurnāliem. Nedēļas garumā tika rādīta digitāla izstāde “Sadarbības veiksmes stāsti bibliotēkā”, kurā uz TV ekrāna tika attēlotas fotogrāfijas ar nelielu aprakstu.
Apes bibliotēkā skolēni tikās ar grāmatu blogeri Ievu Strazdiņu, kas iedvesmoja pusaudžus atgriezties pie grāmatu pasaules. Bibliotekāre atzīst, ka pasākums ir izdevies, jo skolēni iesaistījās sarunās un uzzināja par jaunām grāmatām, kuras, kā paši atzina, vēlas izlasīt. Prieks par skolēnu un skolotāju atsaucību. Pieaugušajiem tika piedāvāta tikšanās ar jauno rakstnieci Zani Nuts, rosinot literāru sarunu un interesi par mūsdienu latviešu literatūru.
Trapenes bibliotēkā 1.klases skolēni piedalījās izzinošā stundā “Mana bibliotēka” un iepazinās ar bibliotēku. Bibliotēkas vadītāja uzskata, ka izdevās skolēnus ieinteresēt ar radošu darbošanos, savu sapņu bibliotēku atainošanu. Pieaugušajiem apmeklētājiem notika muzikāls dzejas pasākums “Mana dvēseles dienasgrāmata”, kurā piedalījās dzejniece Irisa Puidze un saksofonists Jānis Upītis. Klausītāji izteica atzinīgus vārdus par iepazīstināšanu ar kaimiņu novada dzejnieci. Viņiem patika vienkāršās, emocionālās un saprotamās dzejas rindas, sirsnīgā atmosfēra un mūzika, kas aizveda skaistā dvēseliskā baudījumā.
Palsmanes bibliotēkā bērni tikās ar rakstnieci Eviju Gulbi, kura dalījās pieredzē par savu radošo darbu. Bērni ar interesi klausījās autores stāstījumā un iesaistījās piedāvātajās aktivitātēs.
Raunas bibliotēkā notika gan lasītāju klubiņa sarunas, kas noslēdzās ar interaktīvu Kahoot viktorīnu, gan ģimeņu rīts ar lasīšanu un radošām aktivitātēm. Lai gan kaligrāfijas darbnīca neguva atsaucību, tas liek domāt par nepieciešamību meklēt inovatīvus veidus jauniešu iesaistei.
Vidagas bibliotēka uzsāka unikālu akciju “Virešu pagasta dzimtu dārgumi – vēstures liecinieki”, kur iedzīvotāji dalījās ar priekšmetiem un stāstiem, kas glabā ģimenes vēsturi. Četru dienu laikā tika uzklausīti vairāku Virešu pagasta ģimeņu stāsti par priekšmetiem un lietām, kuriem ir savs vēstījums par kādu no senčiem, par lietas sentimentālo vērtību. Šie materiāli kļūs par vērtīgu novadpētniecības kolekciju un izstādi.
23. aprīlī, Pasaules grāmatu un autortiesību dienā, Smiltenes un Valkas novada bibliotekāri tikās seminārā, kur uzklausīja iedvesmojošas lekcijas par arhīvu dokumentu izmantošanu bibliotēku darbā, grāmatniecības izaicinājumiem un nākotnes redzējumu. Bibliotēku nedēļas noslēgumā 25. aprīlī četri novada bibliotekāri piedalījās Latvijas Bibliotekāru biedrības konferencē “Iesaiste, sadarbība, attīstība – bibliotēkas veiksmes pamats” Rīgā, paplašinot profesionālo redzesloku.
Smiltenes novada bibliotēkas Bibliotēku nedēļā apliecināja, ka tās ir ne tikai grāmatu krātuves, bet arī sabiedrības, kultūras un ideju centri. Iesaistot dažādas vecuma grupas, sadarbojoties ar skolām, vietējām organizācijām un iedzīvotājiem, bibliotēkas turpina būt nozīmīgs attīstības dzinējspēks.
Sagatavoja: Jolanta Zirne, Smiltenes novada bibliotēkas vadītājas vietnieces metodiskajā darbā p.i.