Latvijā ir sācies Sosnovska latvāņa veģetācijas periods, kurš ilgs līdz rudenim. Labos apstākļos latvānis var sākt ziedēt jau 60.–75. dienā pēc veģetācijas sezonas sākuma. Ziedēšana no jūnija līdz augustam nodrošina sekmīgu vairošanos. Tāpēc Smiltenes novada pašvaldība atgādina, ka zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam, kura apsaimniekotajās zemēs konstatēta latvāņa izplatība, ir pienākums veikt latvāņa ierobežošanas pasākumus laikus.
Latvāņu apkarošanai izmantojamās ierobežošanas metodes – mehāniskā, ķīmiskā, bioloģiskā un kombinētā (izmantojot vairākas metodes), ievērojot šādus principus: ārpus ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslām ieteicams izmantot ķīmisko, mehānisko, bioloģisko vai kombinēto ierobežošanas metodi; ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslās (tuvāk par 10 metriem) veikt mehānisko ierobežošanas metodi.
Bioloģisko ierobežošanas metodi, ieteicams izmantot gan kā galveno, gan kā vienu no kombinētās ierobežošanas metodes, invadētajās platībās sējot kultūraugus, kas ir konkurētspējīgi ar latvāni, kā arī, ierobežošanu veikt ar noganīšanu, lai nepieļautu sēklu veidošanos un izplatīšanos.
Ierobežot un apkarot latvāņus iespējams dažādos veidos, bet vislielāko efektu dos kombinētā metode, kas ietver visu minēto metožu – mehāniskās, ķīmiskās un bioloģiskās, apvienošanas pasākumus. Kā arī, izvēloties ierobežošanas metodi, jāņem vērā gan ar latvāni invadētās audzes, gan apvidus īpašības, gan zemes lietošanas veids, gan augsnes īpašības, gan arī latvāņa attīstības stadija un vides aizsardzības ierobežojumi.
Veicot latvāņu ierobežošanas pasākumus jāizmanto individuālos darba aizsardzības līdzekļus atbilstoši veicamajam darbam. Latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumus veic tikai pilngadīgas personas.
Pašvaldības mājas lapā publicēta informācija par latvāņa ierobežošanas pasākumu pakalpojuma sniedzējiem Smiltenes novada teritorijā.
No 1. maija līdz veģetācijas perioda beigām pašvaldības atbildīgās institūcijas pārbaudīs faktisko situāciju dabā un, ja tiks konstatēts latvāņa augs ar izveidojušos ziedkopu, tiks uzskatīts, ka latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumi nav veikti un zemes īpašnieki, tiesiskie valdītāji tiks sauktas pie normatīvajos aktos noteiktās atbildības.
Aicinām būt atbildīgiem un veikt apkarošanas pasākumus, lai ierobežotu un apturētu latvāņa izplatību.
Sagatavoja: Sallija Lakina, Vides pārvaldības speciāliste