Drustu pagastā, viesu namā “Pļavnas” šonedēļ pulcējušies 33 jaunatnes darbinieki no septiņām valstīm, lai piedalītos starptautiskās Erasmus+ apmācībās “Transforming reactions into loving responses” (latv. Reakciju pārveidošana mīlošās atbildēs) . Piecu dienu garumā viņi mācās, kā praktizēt iejūtīgu, saprotošu un jēgpilnu saziņu – prasmi, kas kļūst arvien nozīmīgāka gan darbā ar jauniešiem un skolēniem, gan personīgajā dzīvē.
Ieskauti Latvijas skaistajā dabā, dalībnieki no Latvijas, Polijas, Čehijas, Spānijas, Grieķijas, Bulgārijas un Rumānijas izzina nevardarbīgās komunikācijas (Nonviolent Communication – NVC) pieeju. Šī metode, ko izstrādājis psihologs Māršals Rozenbergs, palīdz veidot kontaktu un saziņu no sirds - balstītu patiesās jūtās, vajadzībās un savstarpējā cieņā.
Ko tas nozīmē praksē?
NVC aicina mūs apzināti izvēlēties: vai mēs atbildam reaģējot – bieži ar kritiku, padomiem vai nosodījumu – vai tomēr ar līdzjūtību un vēlmi saprast, kas otrā cilvēkā šobrīd ir dzīvs. Piemēram, kad pusaudzis saka: “Tu manī nekad neklausies!”, aiz šiem vārdiem, visticamāk, slēpjas vajadzība pēc uzklausīšanas, sapratnes un emocionālas tuvības. Tā vietā, lai uztvertu šo teikumu kā pārmetumu, mēs varam mēģināt sadzirdēt tā būtību un atbildēt ar empātiju.
Apmācību dalībnieki praktizējas gan teorijā, gan ķermeniskos vingrinājumos – kustībā, klusumā, kontaktā ar sevi un citiem. Viņi mācās ne tikai klausīties, bet dzirdēt, ne tikai runāt, bet izteikties godīgi un ar rūpēm. Kāds no dalībniekiem atzina: “Man pirmo reizi bija sajūta, ka tiešām redzu un dzirdu otru cilvēku, ne tikai vārdus.”
Starptautiska sadarbība un apmācību organizatori
Apmācības organizē Latvijas biedrība Miera skola jeb “KALM International Trainings” sadarbībā ar partnerorganizācijām no sešām citām Eiropas valstīm. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības programmas Erasmus+ atbalstu, ko Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA).
Miera skola ir jauniešu vadīta organizācija, kas iedvesmo veidot mierpilnāku un jēgpilnāku dzīvi – attiecībās ar sevi, citiem un pasauli. Mēs strādājam ar jauniešiem, jaunatnes darbiniekiem un pieaugušajiem, radot pasākumus, kur attīstīt empātiju, pašizpausmi, attiecību prasmes un rūpes par savu un apkārtējo labbūtību. Rīkojam regulārus pasākumus Rīgā un ārpus tās, kā arī Erasmus+ apmācības un jauniešu apmaiņas – un vienmēr esam atvērti jauniem biedriem un idejām.
Kāpēc šādas mācības ir būtiskas?
Jaunatnes darbs nav tikai aktivitātes vai izklaide – tas ir emocionāls atbalsts, piemērs un klātbūtne jauniešu dzīvē. Lai to veiktu ar cieņu un līdzsvaru, jaunatnes darbiniekiem nepieciešams trenēt arī pašregulāciju, empātiju un patiesu saziņu. Šāda veida apmācības palīdz ne tikai profesionālajā izaugsmē, bet arī veido cilvēkus, kas dzīvo ar atvērtu sirdi.
Kā atgādina Māršals Rozenbergs: “Empātija ir cieņpilna izpratne par to, ko piedzīvo otrs cilvēks.”
Informāciju sagatavoja: Loreta Luīze Lizbovska