2024. gada 1. jūlijā, pamatojoties uz Atkritumu apsaimniekošanas likuma prasībām, Vidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā tika izveidots Atkritumu apsaimniekošanas reģionālais centrs (AARC). Šis centrs darbojas SIA “ZAAO” struktūrā un aptver deviņas pašvaldības – Alūksnes, Balvu, Cēsu, Gulbenes, Limbažu, Saulkrastu, Smiltenes, Valkas un Valmieras novadu.
AARC galvenais uzdevums ir ieviest reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu 2023.–2027. gadam, kas paredz virzību uz aprites ekonomiku, sabiedrības izpratnes veicināšanu par vides jautājumiem un kvalitatīva pakalpojuma nodrošināšanu visā reģionā. Plāna mērķi ir saskaņoti ar Latvijas un Eiropas Savienības vides politikas uzstādījumiem, īpašu uzsvaru liekot uz informācijas apriti, datu uzskaiti un ilgtspējīgu risinājumu ieviešanu. Plāna ieviešana aptver visus reģiona novadus, tostarp arī divus aprites ekonomikas centrus – “Daibe” Cēsu novadā un “Kaudzītes” Gulbenes novadā.
Pirmajā darbības gadā AARC paveicis virkni uzdevumu, kas vērsti gan uz plānošanas un uzraudzības stiprināšanu, gan sabiedrības līdzdalības veicināšanu. Ir apsekotas 35 rekultivētās izgāztuves, izstrādāti pārskati par atkritumu plūsmām un sniegts atbalsts pašvaldībām to viedokļu sagatavošanā par nozares normatīvajiem dokumentiem. Ir sagatavotas arī vienotas informatīvās norādes atkritumu apsaimniekošanai kapsētās un aktīvi atbalstītas sabiedrības izglītošanas aktivitātes visā reģionā gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem.
Līdztekus tam AARC iesaistījies vairāku nozīmīgu projektu attīstībā. Tie saistīti ar dalītās vākšanas pakalpojumu paplašināšanu, mobilā EKO punkta darbību, viedā EKO laukuma izveidi, jaunu zema emisiju transporta iegādi, būvniecības atkritumu pārstrādes iespējām, aprites ekonomikas mācību centra izveidi Valmierā, kā arī efektīva notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas risinājuma meklēšanu reģiona mērogā.
“AARC tika izveidots kā vienots mehānisms Vidzemes pašvaldību sadarbībai atkritumu apsaimniekošanas jomā. Mūsu mērķis ir nodrošināt vienotu pieeju plānošanai, uzraudzībai un sabiedrības iesaistei. Pirmais darbības gads apliecina, ka reģionāla koordinācija sniedz reālus ieguvumus gan efektīvākas pārvaldības ziņā, gan veicinot sabiedrības izpratni un līdzdalību ilgtspējīgā resursu apsaimniekošanā. Mēs redzam, ka izveidotā sistēma ļauj pašvaldībām rīkoties saskaņoti, izmantot kopīgus datus, attīstīt pakalpojumus un veicināt iedzīvotāju izglītošanu visā reģionā,” uzsver AARC vadītājs Mārtiņš Vīgants.
Sagatavoja: Dina Lukaševiča-Lāce, SIA "ZAAO" Sabiedrisko attiecību vadītāja