Datums 19. jūnijs, 2024
Laiks18.00–20.00
Vieta Vecais parks, Āra lasītava
zāļu dien a

Smiltenes bibliotēka 19. jūnijā, vasaras saulgriežu priekšvakarā, no plkst. 18.00 līdz 20.00 aicina ikvienu Smiltenes iedzīvotāju un viesi uz Zāļu dienas darbošanos Vecajā parkā āra lasītavā. Lietus gadījumā pasākums notiks bibliotēkas telpās Dakteru ielā 27 –  mūsu pagaidu mājvietā.

Ikvienam saules ritējumam pienāk tas skaistais mirklis gadā, kad diena – visgarākā, bet nakts sarāvusies īsa un maziņa. Vissaldākais, smaržīgākais un reibinošākais laiks, kad grieze sagriež īso nakti un salej smalkās, trauslās rasas pērlītēs, lai agrā rītā ļautu nomazgāt muti ikvienam garāmgājējam un sasmelties enerģiju un skaistumu visam gadam, kad zied katra zālīte un prasās noplūcama, jo tajā sakrājies viss saules saldums un spēks. Tas ir laiks, kad gaisma svin uzvaru pār tumsu. Visspēcīgākais, vismaģiskākais laiks dabā – vasaras saulgrieži, kad trejas dienas un trejas naktis plūcamas puķes un zāles, jo tām piemīt ārstnieciskas un dziedinošas vibrācijas.

Kā vēsta interneta vietne https://m.travelnews.lv/: “Vainagi ir viens no raksturīgākajiem, būtiskākajiem un obligātākajiem vasaras saulgriežu elementiem. Īpaša vainagu pīšana ir jaunām meitām, viņām esot jāpin trejdeviņu ziedu vainadziņš, liekot no katra zieda pa trim ziediņiem kopā, pinot ciešā pīnē, novietojot pamīšus ziedus ar īsiem un gariem kātiem. Pēc Jāņiem vainagus izžāvē un glabā līdz nākamajiem Jāņiem, lai tos sadedzinātu Jāņu ugunskurā, līdz ar to sadedzinot neveiksmes un nelaimes. Tomēr vainagā ievītās Jāņuzāles var arī izmantot tējai, kvēpināmajām slotiņām un zālīšu amuletiem jeb maisiņiem.”

Vasaras saulstāvju priekšvakarā zāļu sievas no Madonas puses Evita Birne un Laura Ušča būs saplūkušas trejdeviņas Jāņu zāles. Smilteniešiem un pilsētas viesiem stāstīs un ierādīs, kā pinami vainagi, kā veidojami zāļu pušķi, kā sienamas tējas zāļu buntītes. Katram pašam tiks piedāvāta iespēja sapīt vainadziņu vai izgatavot Jāņu zāļu pušķi gaidāmajiem svētkiem. Laura un Evita piedāvās arī iegādāties dabas veltes, ko izgatavojušas viņas pašas, - tējas zāles, augu hidrolātus u.c.

Pasākuma laikā stellītēs būs ievilkts un aizsākts augu un ziedu paklājs, un ikviens apmeklētājs varēs “iemēģināt roku” kopīgā ziedu paklāja aušanā. Paklājs pēc pasākuma tiks nogādāts bibliotēkā, lai priecētu tās apmeklētājus un izstarotu saules spēku un kopīgās darbošanās enerģiju visa gada garumā.

Gaidām un mīļi aicinām ikvienu svētku priekšvakarā pabūt un darboties kopā Smiltenes Vecajā parkā āra lasītavā. Aicinām arī pirmssvētku laikā nākt uz bibliotēku vai āra lasītavas plauktā paņemt lasīšanai kārotu grāmatu. Lai visiem skaisti, saturīgi un sirsnīgi svētki!

Uz tikšanos!

Ikviens tiek laipni aicināts un ir gaidīts Smiltenes bibliotēkā!

zāļu dienas darbošanās

 

Informāciju sagatavoja:
Jolanta Zirne,
Smiltenes novada bibliotēkas vecākā bibliotekāre
Tālrunis: 26449145
E-pasts: [email protected]