Lācis Smiltenes novadā
FacebookX / TwitterLinkedinThreads

2026. gada 29. jūnija pēcpusdienā Smiltenes pilsētā un pagastā vairāki iedzīvotāji ziņoja par lāča klātbūtni, uz ko operatīvi reaģēja Smiltenes novada Pašvaldības policija. Pašvaldība aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem arī turpmāk, nekavējoties ziņot, ja redz lāča vai tā klātbūtnes pazīmes, kā arī atgādinām par drošības apsvērumiem.

  • Pirmā ziņa par lāci Smiltenes pilsētā saņemta 29. jūnijā pulksten 16.10 -  tas redzēts Atmodas ielā, blakus ieejai Meža kapos. Foto fiksācijas iedzīvotājs publicēja sociālo mediju platformā “Facebook”, kā arī nekavējoties ziņoja Smiltenes novada Pašvaldības policijai, kas tūlītēji apsekoja norādīto teritoriju. Pašvaldība uzreiz sazinājās ar fotogrāfiju autoru un guva apstiprinājumu, ka uzņemtās bildes ir autentiskas, taču vizuāli paspilgtinātas, izmantojot mākslīgā intelekta rīkus, lai ēnaino un izplūdušo attēlu padarītu uztveramāku.

  • Pulksten 16.49 dzīvnieks redzēts Raiņa ielā, virzoties Brantu pagasta Vidzemes ciema virzienā.

  • Pulksten 21.01. lācis fiksēts Smiltenes pagasta Ilgu ciemā, kur tas bija ieklīdis kādā privātīpašumā. Pašvaldības policijas ekipāža nekavējoties apsekoja norādīto teritoriju. Likumsargiem izdevās dzīvnieku pamanīt un, izmantojot dienesta automašīnas skaņas signālu, to sekmīgi atbaidīt, kā rezultātā lācis patvērās dziļāk meža masīvā.

Pašvaldības policija no satrauktiem iedzīvotājiem saņēma četrus zvanus par lāča pārvietošanos dzīvojamo zonu un pilsētas teritorijas tuvumā. Reaģējot uz situāciju, sociālo mediju platformās novadnieki dalījās savos novērojumos par lāča klātbūtni arī citviet novadā, piemēram, pie Niedrāja ezera, A2 šosejas tuvumā, Mēru ciemā, Brantu pagastā un citviet.

Uzmanību – redzot lāci, aicinām nekavējoties ziņot mūsu Pašvaldības policijai uz dežūrtālruni +371 28659933! Tas dod iespēju apsekot attiecīgās teritorijas, prognozēt dzīvnieka turpmāko kustības virzienu un laicīgi brīdināt iedzīvotājus. Tāpat policija uzrauga un nepieciešamības gadījumā aizbiedē dzīvnieku, mazinot apdraudējuma risku.

Dabas aizsardzības pārvaldes informācija liecina, ka Latvijā dzīvo ap 190 lāču, kas ir Latvijas lielākie plēsēji. To ieklīšana pilsētās un apdzīvotās vietās kļūst par šī brīža realitāti, jo dzīvnieki dodas meklēt barību un jaunas teritorijas. Ņemot vērā pašreizējo situāciju aicinām iedzīvotājus būt uzmanīgus, rūpīgi izvērtēt riskus, dodoties dabā, ziņot pašvaldībai par lāča klātbūtni un būt kritiskiem pret publisko informāciju. 

Uzsveram – pašvaldība savos komunikācijas kanālos publicē pārbaudītu informāciju!

Noderīgi – iepazīsties ar Dabas aizsardzības pārvaldes sagatavoto informatīvo materiālu:

Lāči

Iedzīvotājs ziņo par lāča klātbūtni Smiltenes pilsētā

Saistītas tēmas

Aktualitātes:
Daba Drošība Sabiedrība Vide