Sabiedrības līdzdalība Veselība
Attēls

Latvijā nav vajadzīgi joda profilakses pasākumi, jo no kaimiņvalstu atomelektrostacijām atrodamies attālumā (vairāk nekā 110 km), kurā saskaņā ar Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras vadlīnijām nav jāpielieto joda profilakse atomelektrostaciju kodolavāriju gadījumā.

Joda nepamatota lietošana profilaksei vai pārdozēšana var nopietni kaitēt veselībai!

Pārdozēšanas gadījumā, tai skaitā joda nepamatotas lietošanas profilaksei  gadījumā, cilvēkam var rasties galvassāpes, siekalu dziedzeru sāpes un pietūkums, drudzis vai laringīts, rīkles pietūkums vai iekaisums, kuņģa zarnu trakta darbības traucējumi, caureja un plaušu tūska.

Akūta saindēšanās ar jodu var izraisīt kuņģa-zarnu trakta bojājumus un nieru bojājumus. Var rasties arī asinsrites mazspēja, balss spraugas tūska, kas var izraisīt smakšanu vai aspirācijas pneimonijas attīstību. Akūtas saindēšanās gadījumā ar jodu jālieto liels piena daudzums un cietes gļotas. Īpaši jutīgi pret pārdozēšanu ir jaundzimušie.

Svarīgi zināt!

Latvija no kaimiņvalstu atomelektrostacijām atrodas pietiekami lielā attālumā (vairāk nekā 110 km), kurā saskaņā ar Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras vadlīnijām nav vajadzīgs lietot joda profilaksi kodolavāriju gadījumā.

Arī valstīs, kas atrodas tuvāk atomelektrostacijām nekā Latvija, jodu jeb kālija jodīdu liek lietot tikai situācijās, kad vidē jau ir nokļuvis radioaktīvais jods, un preparāts aizsargā tikai vairogdziedzeri. Svarīgi atcerēties, ka jods nepasargā no citiem radionuklīdiem vai vielām (piemēram, radioaktīvā cēzija), radiācijas ārējās ietekmes, kā arī pilnībā neaizkavē radioaktīvā joda iekļūšanu ķermenī (joda profilakse samazina tikai vairogdziedzerī uzkrātā radioaktīvā joda apjomu).

Jāņem vērā, ka radioaktīvā joda nav ne bijušās Černobiļas atomelektrostacijas teritorijā,  ne arī kādā radioaktīvo atkritumu glabātuvē. Radioaktīvais jods izdalās tikai gadījumos, ja avārija notiksi atomelektrostacijas strādājošā reaktorā.

Kas ir jodu saturošas zāles?

Jodu saturošas zāles ir paredzētas iekšķīgai lietošanai. Latvijā ir reģistrētas zāles ar nosaukumu “Potassium iodide G.L. Pharma 65 mg tabletes”.

Būtiski, ka joda spirta šķīdums (jeb tā dēvētā joda tinktūra) ir paredzēts tikai ādas ārīgai dezinfekcijai. Tas nav paredzēts iekšķīgai lietošanai, jo, lietojot šo līdzekli iekšķīgi, var gūt smagus gļotādu apdegumus, tai skaitā var būt korozīva iedarbība uz kuņģa-zarnu traktu, kas izpaužas ar nepatīkamu metālisku garšu mutē, sāpēm vēderā, vemšanu, caureju, un var būt nopietni nieru darbības traucējumi. Lietojot lielu devu (letālā deva ir 2-3 grami joda), dažu dienu laikā var iestāties personas nāve asinsrites traucējumu dēļ vai citu traucējumu, piemēram, balsenes tūskas (smakšana), aspirācijas pneimonijas vai plaušu tūskas dēļ.

Plašāka informācija:

VVD mājas lapā: Rīcība radiācijas avāriju gadījumos: www.vvd.gov.lv

Informācija par Jodu saturošām zālēm, kuras ir reģistrētas Latvijā ar nosaukumu “Potassium iodide G.L. Pharma 65 mg tabletes”: //dati.zva.gov.lv