zaao

Smiltenes novada iedzīvotājiem ir pieejama infrastruktūra dalīti vāktu atkritumu bezmaksas nodošanai. Klientu aptaujas un ikdienas komunikācija ar klientiem ļauj secināt, ka atkritumu šķirošanā ir ieinteresēta arvien lielāka iedzīvotāju daļa.

Konkrēti EKO punktu sistēma ir izveidota, lai atbalstītu iedzīvotājus – dotu iespēju samazināt sadzīves atkritumu apjomu, par kura izvešanu jāmaksā mājsaimniecībai, lai cilvēki varētu dzīvot atbilstoši zaļajai domāšanai un realizēt videi draudzīgus paradumus, kā arī lai samazinātu ietekmi uz vidi – samazinātu noglabājamo atkritumu apjomu un nodotu izejvielas otrreizējai pārstrādei.

Tomēr arvien tiek konstatēti gadījumi, kad godprātīgi sašķirotais tiek neatgriezeniski sabojāts ar neatbilstošu saturu. Neatbilstošs ir nevis neatpazīts kāds no pārstrādei derīgiem polimēra veidiem, bet, piemēram, tīši pieliets konteiners ar nezināmas izcelsmes šķidrumiem, piebērts ar pelniem, saslaukām, zaļajiem atkritumiem un piepildīts ar autiņbiksītēm, medicīnas atkritumiem, nešķirotu sadzīves atkritumu maisiem. Pašvaldība var būt spiesta pieņemt lēmumu par EKO punktu likvidēšanu, ja ilgstoši neizdodas uzturēt kārtību pie konteineriem vai par to satura tukšošanu ir jāmaksā dēļ tā, ka tas ir pārstrādei nederīgs.

Atsevišķu negodprātīgu cilvēku dēļ pašvaldībai ir jātērē visu pašvaldībā dzīvojošo nodokļu maksātāju nauda.

Iedzīvotāji par līdzcilvēku negodprātīgas rīcības konstatēšanu ir aicināti nekavējoties informēt pašvaldību atbildīgos darbiniekus, jo šāda rīcība ir administratīvi sodāma.

 

Lai EKO punkti, pārstrādei derīgo materiālu bezmaksas nodošanai, arī turpmāk būtu pieejami:

  1. Katrai mājsaimniecībai ir jābūt noslēgtam līgumam par nešķirotu sadzīves atkritumu konteineru apsaimniekošanu, tad nebūs nepieciešamība meklēt pilsētvidē vai nomaļās vietās iespēju no atkritumiem atbrīvoties nelegāli. Atbildību slēgt atkritumu apsaimniekošanas līgumu nosaka pašvaldības saistošie noteikumi. Līgumu ar SIA “ZAAO” var noslēgt zvanot pa tālr.64281250 vai rakstot ziņu epastā [email protected], kā arī aizpildot pieteikumu uzņēmuma mājas lapā zaao.lv sadaļā PIETEIKT PAKALPOJUMU.
  2. Ievēro norādes uz konteineriem par tajos ievietojamo saturu. Jebkāda veida maisu novietošana pie konteineriem ir aizliegta. Īpaša vērība pareizai atkritumu apsaimniekošanai jāpievērš valstī COVID-19 epidemioloģiskās situācijas laikā, lai netiktu apdraudēta līdzcilvēku un atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju veselība! Šķirošanas konteineros nedrīkst izmest individuālās aizsardzības līdzekļus – maskas, cimdus, arī higiēnas preces, vienreiz lietojamās salvetes, papīra dvieļus un medicīnas atkritumus!

Uz šķiroto atkritumu konteineriem jeb EKO punktiem iedzīvotāji var nogādāt šķirotus atkritumus un izmest tos divos speciāli marķētos konteineros, no kuriem viens paredzēts pudeļu, burku stiklam, bet otrs- papīram, polietilēnam, PET pudelēm, sadzīves ķīmijas un kosmētikas plastmasas iepakojumam, metālam.

Iepakojumam jābūt izskalotam, bez pārtikas vai sadzīves ķīmijas paliekām. Tos materiālus, kurus var saplacināt, tos ir jāsaplacina, lai taupītu vietu konteinerā.

Šķiro atkritumus pareizi!

Konteiners papīram, polimēra, PET pudelēm, metālam

DRĪKST MEST NEDRĪKST MEST

Papīra un kartona iepakojumu

Biroja papīru, avīzes, žurnālus, grāmatas, iepakojuma papīru, kartonu, gofrētu.

Papīra un kartona iepakojumu un atkritumus

nedrīkst mest vienreizējās lietošanas traukus, papīra dvieļus un salvetes, folija iepakojuma materiālu (čipsu pakas, saldējuma papīrus), līmpapīrus, fotopapīrus utt.

 

Polimēra iepakojumu

Polietilēna plēves (LDPE), PET dzērienu pudeles, kā arī pārtikas, kosmētikas, sadzīves ķīmijas iepakojumu -  kannas, spaiņus, kastes, pudeles (HDPE).

 

Polimēra iepakojumu un atkritumus

nedrīkst mest vienreizējās lietošanas plastmasas traukus, krējuma un margarīna trauciņus, kečupa un eļļas pudeles, skābbarības ruļļu plēves, rotaļlietas u.c. cietās plastmasas veidu izstrādājumus (PP; PS; PVC).

Metālu

Visa veida metāla iepakojumus un metāla priekšmetus.

 

Konteiners pudeļu un burku stiklam
DRĪKST MEST NEDRĪKST MEST

Stikla iepakojumu - pudeles un burkas

Stikla iepakojuma atkritumus un lauskas. Visa veida stikla pudeles un burkas. Var būt ar metāla gredzeniem, riņķiem un etiķetēm.

 

Stikla iepakojums - pudeles un burkas

NEDRĪKST mest logu stiklu, spoguļus, lampu kupolus, keramikas izstrādājumus (balzama pudeles), automašīnu logu stiklu, pakešu logu stiklu.

 

Jautājumu gadījumā konsultējies! ZAAO speciālisti konsultācijas šobrīd sniedz attālināti pa tālr. 64281250 katru darba dienu no plkst.8.00 līdz 12.00 un no 13.00 līdz 17.00.  Ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, ir iespējams aicināt ZAAO speciālistus uz klātienes konsultācijām iedzīvotāju forumos un daudzdzīvokļu māju sanāksmēs.

Informāciju sagatavoja:

Zane Leimane

SIA ZAAO sabiedrisko attiecību vadītāja