kopbilde

Projektā “Aktīvie jaunieši” līdz ar 6.–9. jūnijā notikušo vasaras nometni Treski (Igaunijā) noslēdzies apmācību posms pasākumu kopumam "Pārrobežu nākotnes līderu skola”.

Pasākuma laikā Smiltenes novada un Setomaa reģiona (Igaunija) jauniešiem no 2023. gada decembra līdz pat 2024. gada jūnija sākumam bija iespēja piedalīties kopumā piecos divu dienu apmācību ciklos Latvijā un Igaunijā, mācoties un gūstot zināšanas no dažādu jomu lektoriem, ekspertiem un profesionāļiem.

jaunieši sēž nojumē

Tā pat projekta laikā notika jaunatnes speciālistu pieredzes braucieni uz Setomaa reģionu un Smiltenes novadu, iepazīstot gan vienas, gan otras puses sasniegto un plānoto darbā ar jauniešiem. Noslēdzošā vasaras nometnē četru dienu garumā tika gūtas jaunas un papildinātas esošās zināšanas, kā arī apgūtas dažādas metodes, kā pilnveidot savas prasmes.

Viena no mūsu aktīvajiem jauniešiem Marina Laurova no Apes atzīst: “Šis projekts bija lieliska iespēja padziļināti iepazīt un pilnveidot sevi, vienlaikus gūstot noderīgu informāciju viegli uztveramā un koncentrētā formātā. Apmācības notika gan Apes Amatu mājā, gan bija iespēja pabūt dažādās vietās Igaunijā – Pelvā, Treski, Varskā.  Jā, šim vajadzēja atvēlēt daudz sava laika – piecas nedēļas nogales un četru dienu nometne, taču gūto zināšanu un praktisko treniņu apjoms ir milzīgs.”

Patīkama sabiedrība, nepiespiesta un draudzīga atmosfēra – zinoši un iedvesmojoši treneri, gan Latvijas, gan Igaunijas, kas dalījās ar savām zināšanām un pieredzi. Īpaši atmiņā palika Jalmar Vabarna, Meel Valk un Maris Andreller stāsti, ka pat pārvācoties uz teju nekurienes vidu, nav jābaidās no savu vēlmju īstenošanas un beigās tieši Tava uzdrīkstēšanās var būt tā, kas miestam piesaistīs cilvēkus un veicinās atpazīstamību un attīstību.

prezentē rakstu

Šis projekts deva arī iespēju uzklausīt padomus un praktizēties projektu rakstīšanā un pasākumu organizēšanā. Ļoti noderīgs bija igauņu žurnālistes Mirjam Mottus un pašmāju aktrises Annas Šteinas ieguldījums projekta dalībnieku personīgā pilnveidē skatuves runā, savu ideju prezentēšanā auditorijas un kameru priekšā, kas iesākumā biedēja visus, taču pēc šīm "ugunskristībām" ne kameras, ne lielā skatuve vairs nešķiet mulsinošs faktors. Apmācību rezultātā esam ne tikai iepazīstināti ar to, kā rakstīt projektus un veidot pasākumus, bet arī kā par šiem projektiem un pievērst gan sabiedrības, gan potenciālo sponsoru uzmanību.

Bija lieliski satikt un iepazīt daudz jaunus un sirsnīgus, atsaucīgus un zinātkārus jauniešus gan no Igaunijas, gan tepat no mūsu – Smiltenes novada. Nepiespiestā gaisotnē dalījāmies ar saviem stāstiem, idejām un sapņiem, viens otru iedvesmojot un iedrošinot, sniedzot arī idejas, kā tikt pāri "klupšanas akmeņiem".

M. Laurova ārkārtīgi patika vienas projekta dalībnieces atziņa, ka šis projekts lika nevis izkāpt no savas komforta zonas, bet palīdzēja tai kļūt lielākai.

Ja nākotnē tiks organizēti līdzīgi projekti, M. Laurova noteikti piedalīsies un aicinās arī citus izmantot šādas iespējas – bez maksas un nepiespiestā gaisotnē gūt noderīgas zināšanas, kas lieti noderēs kā pašizaugsmei, tā savu sapņu īstenošanai.

jaunieši sēz uz soliņiem aplī

Liels paldies visiem dalībniekiem, kuri atsaucās un iesaistījās visā apmācību posmā. Projekta aktivitātes turpinās un ieejot nākamajā līmenī – praktiskajā daļā, abās partneru teritorijās uzsākas darbs pie jauniešu veidotiem pasākumiem, kuri tiks īstenoti jau šovasar. Sekojiet līdz informācijai un atbalstiet mūsu aktīvos jauniešus.

Projektu “Aktīvie jaunieši” īsteno Smiltenes novada pašvaldība un Igaunijas nevalstiskā organizācija “Setomaa apvienība”, līdzfinansē Igaunijas–Latvijas programma 2021.–2027. gadam.

logo Igaunija - Latvija Interreg programma

Sagatavoja: Daiga Bojāre, projektu vadītāja