Kultūra
Smiltene

Šovasar no 15. līdz 21. jūlijam pulcēsimies kopā, lai Smiltenē svinētu “Vasaras vakarus Smiltenē”. Pilsētas svētku formāts šogad atšķiras – iedzīvotājiem un Smiltenes viesiem kultūras programmu būs iespēja baudīt nedēļas garumā. Esam parūpējušies, lai tā būtu saistoša visām paaudzēm.

Izpēti programmu, ieplāno un jau pavisam drīz tiekamies siltajos, maģiskajos un mūzikas piepildītajos “Vasaras vakaros Smiltenē”! Ieeja visās svētku norisēs – bez maksas.

15. JŪLIJS

 • Svētki sāksies pulksten 8.00 – pilsētu modinās pūtēju orķestris “Smiltene”.
 • Pulksten 19.00 aicinām smilteniešus un pilsētas viesus uz parka viesnīcas “Brūzis” dārzu Vecajā parkā, kur izskanēs koncertprogramma “Tumšie skaņu celiņi”. Šī koncertprogramma būs īsts saldēdiens tiem, kurus, gluži kā saksofonistu Arvīdu Kazlausku un kontrabasistu Staņislavu Judinu, aizrauj filmu mūzika un, jo īpaši mistiskas, noslēpumainas un mazliet tumšas melodijas. Šīs atmosfēras uzburšanai kontrabasam un dažādu veidu saksofoniem talkā nāks cilpu mašīnas un efektu pedāļi, kas ir neaizstājami rīki abu mūziķu radošajos meklējumos, tostarp arī darbojoties apvienībā “Endless Roar”. Programmā: Rojs Orbisons, Andželo Badalamenti, Zigmars Liepiņš, Andris Dzenītis, Arvīds Kazlausks, Staņislavs Judins. Koncertā piedalās: Arvīds Kazlauskis (saksofoni) un Staņislavs Judins (kontrabass).

16. JŪLIJS

 • Vecā parka brīvdabas estrādē pulksten 18 aicinām aicinām uz audiovizuālu performanci “Mans vasaras vakars Smiltenē”. Pie Vidusezera skanēs Smiltenes iedzīvotāju stāsti par vasaras vakaru atmiņām – iepazīšanos, mīlestību un jaunu draudzību sākumu. Audio ierakstā būs dzirdama arī laikmetīgās improvizācijas trio “Alea” oriģinālmūzika – Agnija Ābrama (balss, flauta), Lauma Matule (balss, tradicionālā kokle) un Liāna Linde (akordeons). Ansambļa nosaukums "Alea" (spēle – no latīņu valodas) simbolizē laikmetīgās improvizācijas būtību. Tas ir kaut kas neparedzams, spēle ar iespējām un nejaušībām. Katrs priekšnesums ir absolūti īpašs un neatkārtojams, jo tiek radīts tieši te un tagad, iedvesmojoties no laika, telpas, publikas, kā arī ļaujoties emocijām. Stāstus un mūziku papildinās kustību perfomance: Beatrise Anda Ozoliņa, Izolde Bernadeta Ozoliņa, Lizete Leontīne Bērziņa un Loreta Šperliņa-Priedīte.
 • Pulksten 19.00 Vecā parka brīvdabas estrādē notiks amatiermākslas kolektīvu koncerts, kurā uzstāsies Vidējās paaudzes deju kolektīvs “Ieviņa” un sieviešu vokālais ansamblis “Iedvesma”.
 • Pulksten 20.00 Vecā parka brīvdabas estrādē – improvizācijas teātris “Duets Kvartets”.

17. JŪLIJS

 • No pulksten 11.00 līdz 12.00 Smiltenes novada bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā – kolāžas veidošana “Mana Smiltene”.
 • Pašā pilsētas sirdī – Smiltenes evaņģēliskā luteriskajā baznīcā – no pulksten 12.00 līdz 18.00 apskatāma Adeles Bērziņas gleznu izstāde “Iesakņoties” un zemnieku saimniecības “Kaliņi” vasaras ziemciešu stādu izstāde.
 • Pulksten 17.30 Tepera ezera promenādē pie ūdens ņemšanas vietas “Piena steķis” būs iespēja piedalīties ziemciešu dobes stādīšanas akcijā “Puķu upe”. Lai piedalītos akcijā, interesentus aicinām līdz 15. jūlijam sazināties ar teritorijas apsaimniekošanas speciālisti Unu Raiskumu, rakstot uz e-pasta adresi [email protected]. Akcijas dalībniekus aicinām ņemt līdzi dārza cimdus, lāpstiņu un kādu no šiem stādiem – kaķumētru, ehināciju, parasto pelašķi, lielziedu pīpenes, Delavē saulkrēsliņu, augsto ežziedi, ciņusmilgu, Ķīnas miskanti vai skaraino hortenziju.
 • Pulksten 18.00 Tepera ezera saliņā izrāde bērniem “Ūdens sarunas”, pulksten 19.00 uzstāsies iluzionists Robijs Trankalis.
 • Hokeja laukumā pie Tepera ezera pulksten 17.00 ciemos ieradīsies SIA “ZAAO” Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” autobuss un AS “AJ Power Recycling”. Līdz pat pulksten 20.00 bērniem būs sarūpētas daudz dažādas aktivitātes, kurās varēs piedalīties tekstila (droši ņem līdzi savu veco t–kreklu un dod tam otro dzīvi) apdrukas darbnīcās kopā ar Karīnu Vītiņu un “URDA” pedagogiem; iesaistīties tekstila pārveides darbnīcā (matu lentas un gumijas no lietotiem vīriešu krekliem) kopā ar Madaru Kušneri; pārveidot stikla pudeles Karīnas Strāderes vadītajā “Upcycle” darbnīcā; izgatavot dekoratīvu spilventiņu patchwork tehnikā kopā ar Evitu Ūdri; uzšūt karodziņu virteni kopā ar Aivu Zīli; pārbaudīt savus spēkus “Izlaušanās istabā”; parādīt savas zināšanas par BIO atkritumu šķirošanu un piedalīties izlozē; iegūt jaunas zināšanas par atkritumu šķirošanu; caur virtuālo realitāti ieskatīties, kur paliek mūsu radītie atkritumi; sadraudzēties ar Skudru Urdu; uzņemt interesantas fotogrāfijas pie foto sienas.

18. JŪLIJS

 • Pašā pilsētas sirdī – Smiltenes evaņģēliskā luteriskajā baznīcā – no pulksten 12.00 līdz 18.00 apskatāma Adeles Bērziņas gleznu izstāde “Iesakņoties” un zemnieku saimniecības “Kaliņi” vasaras ziemciešu stādu izstāde.
 • Pulksten 21.00 Tepera ezera promenādē uzstāsies latviešu kulta grupa “Singapūras Satīns”. Pulksten 22.30 – dīdžejs Sandy P.

19. JŪLIJS

 • Pašā pilsētas sirdī – Smiltenes evaņģēliskā luteriskajā baznīcā – no pulksten 12.00 līdz 18.00 apskatāma Adeles Bērziņas gleznu izstāde “Iesakņoties” un zemnieku saimniecības “Kaliņi” vasaras ziemciešu stādu izstāde.
 • SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” dārzā pulksten 13.00 izskanēs Ingas Rukas-Lazdiņas un Jāņa Žagariņa koncerts.
 • Tepera ezera promenādē pulksten 21.00 – Aijas Andrejevas un grupas koncerts, pulksten 22.30 – dīdžejs Kalvis Amantovs.

20. JŪLIJS

 • Jau no pulksten 8.00 Smiltenes centrā sāksies rosība – apmeklētāji būs gaidīti pilsētas svētku tirdziņā. Pievērsiet uzmanību – tā norise būs Baznīcas laukumā 16A (stāvlaukumā pretim sporta skolai) un turpināsies līdz pat bijušajai ugunsdzēsēju depo ēkai Baznīcas laukumā 12. 
 • Pulksten 9.00 uz atvērto durvju dienu ar radošo meistarotavu Atmodas ielā 2 aicina Tautas lietišķās mākslas studija “Smiltene”.
 • Pulksten 11.00 sportisku gaisotni varēs baudīt pludmales volejbola laukumos pie Tepera ezera, kur notiks Smiltenes novada Sporta pārvaldes sadarbībā ar Smiltenes BJSS volejbola nodaļu organizētās pludmales volejbola sacensības. Sacensības risinās vīriešu un sieviešu konkurencē bez vecuma ierobežojumiem. Komandā startē divi dalībnieki/-ces. Komandas dalību sacensībām aicinātas pieteikt iepriekš, zvanot uz tālruņa numuru 26460704 vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected].
 • Pašā pilsētas sirdī – Smiltenes evaņģēliskā luteriskajā baznīcā – no pulksten 12.00 līdz 18.00 apskatāma Adeles Bērziņas gleznu izstāde “Iesakņoties” un zemnieku saimniecības “Kaliņi” vasaras ziemciešu stādu izstāde.
 • Viedrades kvartālā Pils ielā 9 no pulksten 8.00 līdz 14.00 būs iespēja apskatīt šaursliežu dzelzceļa līnijas “Smiltene–Valmiera– Ainaži” vēstures izstādi. Pulksten 11.00 – izrāde bērniem “Sarunas garāžā”; no pulksten 11.00 līdz 14.00 – Smiltenes novada Jauniešu domes akcija “Ko tu vēlies pateikt Smiltenei?”; pulksten 12.00 sarunas par lasīšanu ar Smiltenes novada bibliotēku; no pulksten 12.00 līdz 14.00 – urbānā skicēšana, grāmatzīmju izveidošana un kaligrāfija. Savukārt pulksten 13.00 ar muzikālu priekšnesumu uzstāsies Daniēls Groza un Mikus Vīksne.
 • Pulksten 11.00 un 14.00 ekskursija pa Smiltenes Pilsētas kapiem gida vadībā. Ekskursiju sākums pie Smiltenes pilsētas kapu kapličas Vaļņu ielā 11. Ekskursijas paredzamais ilgums – aptuveni 1,5 līdz 2 stundas. Vēlams iepriekš pieteikties, zvanot uz tālruņa numuru 25776631. Smiltenes pilsētas kapos apbedīti daudzi ievērojami smiltenieši – cilvēki, kuru devums pilsētas un novada vēsturei ir nenovērtējams. Tie bija ļaudis, kas nesa pilsētas vārdu kultūras, zinātnes, izglītības un sporta jomā, tie bija ļaudis, kas nenogurstoši cīnījās par brīvas un neatkarīgas Latvijas valstiskumu, tie bija ļaudis, kas atstāja aiz sevis mantojumu, kuru lietojam vēl šobrīd, paši to neapzinoties. Skolotāji, mākslinieki, mācītāji, karavīri, sportisti un amatu meistari, rakstnieki un dzejnieki – viņu devums dažādos laikos materializējies grāmatās, būvēs, mākslās, likumdošanā un galu galā – atmiņās. Viņu apzināšanai un piemiņai Smiltenes Novadpētniecības muzejs sadarbībā ar Smiltenes TIC ir  izveidojis ekskursijas maršrutu Smiltenes pilsētas kapos Vaļņu ielā.
 • Tepera ezera promenādē pulksten 21.00 izskanēs Ainara Mielava un grupas koncerts.
 • Tepera ezera promenādē pulksten 22.30 balle kopā ar grupu “Ceļojums”.

21. JŪLIJS

 • Pašā pilsētas sirdī – Smiltenes evaņģēliskā luteriskajā baznīcā – no pulksten 12.00 līdz 18.00 apskatāma Adeles Bērziņas gleznu izstāde “Iesakņoties” un zemnieku saimniecības “Kaliņi” vasaras ziemciešu stādu izstāde.
 • Pulksten 16.00 Vecajā parkā, dzejnieces Marikas Svīķes kultūrvietā, piemiņas pasākums – koncertprogramma “Pamodini taureņus sevī”. Marikai Svīķei veltītajā pasākumā koncertēs Latvijas meža darbinieku vīru koris “Silvicola”, sieviešu vokālais ansamblis “Iedvesma”,  grupa “Zeļļi”, akustiskais duets “Daisy Duo”, “Aizkulišu orķestris”, Jānis Žagariņš, Inga Lazdiņa, Dace Purvlīce, Salvis Skopāns, Jānis Krūmiņš, Madara Lauze, Aigars Veldre, Zinaida Bērza un dziedošās māsas – Lāsma, Liene, Līga un Inga. Ērtākai koncerta baudīšanai aicinām līdzi ņemt savu krēslu, sedziņu vai paklājiņu.

Svētku laikā Smiltenē būs skatāmas vairākas izstādes.

 • Smiltenes Kultūras centrā jūlijā – Jolantas un Jāņa Kareļu izstāde “KAREL”S. NOSPIEDUMI. Latvijas etnogrāfiskie raksti laikmetīgā tekstila dizainā”. Izstāde iepazīstina ar Latvijas etnogrāfisko rakstu mantojumu un to daudzpusīgu un laikmetīgu transformāciju mūsdienīgos un pielietojamos dizaina priekšmetos – zīda lakatos un citos tekstila izstrādājumos, kuru idejas autori un grafikas mākslinieki ir Jolanta un Jānis Kareļi.
 • No 17. līdz 23. jūlijam no pulksten 12.00 līdz 18.00 Smiltenes evaņģēliskā luteriskajā baznīcā apskatāma Adeles Bērziņas gleznu izstāde “Iesakņoties” un zemnieku saimniecības “Kaliņi” vasaras ziemciešu stādu izstāde.

Smiltenē sanāk!

Sagatavoja: Santa Sinka, Komunikācijas nodaļas vadītājas pienākumu izpildītāja